מישורים - ביטוח, פנסיה ופיננסים - ביטוח משכנתא - הבנק מחייב ?

ביטוח משכנתא - הבנק מחייב ?

הפעם נעסוק באחד הביטוחים הנפוצים בישראל – ביטוח משכנתא. לפני נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לכ- 40% ממשקי הבית בישראל יש משכנתא. אתם מכירים את התהליך – ניגשים לבנק, חותמים על מסמכים, ואז הבנקאי/ת מבקשים מאיתנו לעשות גם ביטוח משכנתא.

האם ביטוח משכנתא הוא חובה על פי חוק ?
לאחרונה סקר עורך דין עדי בן אברהם מקרה מעניין של מקרה ביטוחי העוסק בביטוח משכנתא והגיע לפיתחו של בית המשפט. במקרה זה, בני זוג מאזור המרכז נטלו משכנתא מהבנק שלהם, ולא ביצעו ביטוח חיים. לאחר ארבע שנים חלה בן הזוג במחלה קשה ונפטר. במקרה בו יש ביטוח חיים למשכנתא, תשלם חברת הביטוח לבנק את יתרת סכום המשכנתא, ובכך בת הזוג נשארת עם הדירה, וללא משכנתא עם תשלום חודשי. אולם כיוון שבמקרה זה לא היה ביטוח חיים, נשארה האלמנה עם נטל המשכנתא, ועקב כך אף תבעה את הבנק.

גילגולה של תביעה
טענה האלמנה כי הבנק לא דרש מהם לעשות ביטוח חיים, ולכן לא ידעה ולא עשתה. לטענת הבנק, אכן לא היה ביטוח חיים ובני הזוג גם חתמו על מסמך ויתור למקרה זה. עקב העול של המשך התשלומים למשכנתא, המקרה הגיע לבית משפט, גם עקב טענתה של בת הזוג כי לא חתמה על הויתור ולא הוסברו לא הסיכונים אליה נחשפה.
אז יש או אין חובת ביטוח משכנתא ?

בית המשפט דחה תביעה זו. בסיכום דבריו, הציג בית המשפט את חוות הדעת הגרפולוגיות אשר טענו כי לא היה זיוף חתימה, והוסיף הפניה להוראות הפיקוח של הבנקים בנושא מתן הלוואות דיור. בסעיף 11 נקבע כי הבנק ראשי לדרוש מהלווה לבטח את הנכס ולהוסיף ביטוח חיים עד לגובה סכום ההלוואה, תוך קביעת הבנק כמוטב בלתי חוזר. שימו לב – ראשי ולא חייב ! אכן, הוראות הרגולציה מאפשרות לבנק להחליט האם לחייב את נוטלי ההלוואה בביטוח חיים. מכאן ניתן להסיק כי לא שגה הבנק שלא חייב את בני הזוג בביטוח חיים.
 
צור איתנו קשר
bubble11, bubble, comment, chat, talk
השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם
user, user, profile, avatar, person, talk, member
mobile, mobile, phone, handheld
envelop-opened, envelop-opened, mail, email, contact, letter

יש לכם ביטוח משכנתא ולא בטוחים שהכי טוב עבורכם ?
הגיע הזמן לבדוק ?
משלמים על ביטוח הדירה ? רוצים לשפר ולהוזיל עלויות?


לחץ ליצירת קשר או חייג: 08-8528200
וכבר ממחר תוכלו להנות מביטוח משכנתא מותאם אישית ובמחירים אטרקטיביים
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous