מישורים - ביטוח, פנסיה ופיננסים - בעקבות קריסת הבניין בחולון - דברים שכדאי לדעת

בעקבות קריסת הבניין בחולון

לאחרונה כולנו ראינו את קריסת הבניין בחולון. עולה השאלה – האם מקרה זה מכוסה בביטוח הדירה / משכנתא ?
כמו תמיד, הנושא מורכב.
בפוליסת ביטוח הדירה יש הגדרות מדויקות של מהו מקרה הביטוח, כלומר מהו "הטריגר" שיכול להפעיל את הכיסוי לנזקים שנגרמו למבנה. אלו "הטריגרים":
אש, נזקי טבע, עשן, רעידת אדמה, התפוצצות, נפילת כלי טיס, התנגשות של כלי רכב, פעולות זדון, פריצה, שוד, גניבה, התקהלות אסורה והתפרעות, שטפון או הצפה ממקור חיצוני.
בכלי התקשורת השונים פורסם כי למחצית מהדיירים לא היה ביטוח דירה (בעיה גדולה!). לאלו שכן יש ביטוח, חברות הביטוח יבחנו מהו הטריגר שגם לקריסה. נכון להיום, הפרסומים מדברים על בלאי טבעי של הבניין, וזה לא מכוסה בביטוח. יחד עם זאת, במידה והנזק למבנה נגרם עקב רשלנות של גורם אחר (לדוגמא, עבודות של רכבת קלה צמוד למבנה, קבלן שבונה ליד וגרם לתזוזות, וכדומה), ניתן יהיה לבוא בתביעה כנגד הגורם המזיק ועליו לשאת בעלויות הנזק. לא משנה מה יהיה, זה יתגלגל שנים בבתי משפט.
כיוון שמדובר בשטח אפור גדול מידי, פנתה לשכת סוכני הביטוח לגורמים הרלוונטיים – רשות שוק ההון, וחברות הביטוח אשר ביטחו במבנה זה, על מנת להקל את המבוטחים ולשלם פיצוי לקריסה זו גם אם לא היה "טריגר" מוגדר בפוליסה, וכמו כן בהמשך, לתקן את הפוליסות ולהוסיף קריסת בניין מכל סיבה כחלק בסיסי בביטוח.
 
מה כדאי לעשות היום ?
ראשית – בידקו שביטוח הדירה שלכם בתוקף. אם עוד אין לכם ביטוח דירה, השיבו למייל זה, וכבר ממחר יהיה לכם את הביטוח הטוב בישראל (בהתחייבות). אם ביטוח הדירה שלכם בוצע באמצעות הבנק, בעת לקיחת המשכנתא – כדאי מאוד (!) להוציא את הביטוח מהבנק. עלותו כפולה מהמקובל בשוק, והוא אינו כולל כיסוי לצד שלישי.

מהו סכום ביטוח נוסף ?
בנוסף, כדאי להכיר את המושג "סכום ביטוח נוסף". נחזור רגע למקרה קריסת הבניין. במקרה שבו חברת הביטוח מפצה בגין נזק למבנה, הפיצוי הוא עבור שווי המבנה בלבד, ולא שווי הדירה. מה ההבדל ? שווי המבנה פירושו כמה יעלה לנו לבנות את הדירה מחדש. ואילו שווי הדירה כולל גם את המבנה, וגם את השווי הקרקע. כלומר, אם אתם גרים בדירה שעלותה בשוק היא 2 מיליון ₪, לצורך הדוגמא, זהו לא המחיר שעולה לבנות אותה. לבנות דירה עולה כמה מאות אלפי ₪, והתוספת היא עבור שווי הקרקע. כלומר דיירי הבניין שקרס הם בעלי הקרקע, ועכשיו עליהם להביא יזם וקבלן שיבנו להם את הבניין מחדש.
נשמע כאב ראש ? יש לזה פתרון. וכאן חוזר לתמונה "סכום ביטוח נוסף". תוכלו לבטח את דירתכם לא רק בשווי המבנה, אלא גם בשווי הדירה עצמה, כך במקרה של נזק משמעותי לדירה, מרעידת אדמה או מאש, תוכלו לקבל פיצוי על כל שווי הדירה, ולקנות במהירות דירה חדשה במקום אחר. הקרקע הישנה, כמובן, נשארת בבעלותכם.
 
צור איתנו קשר
bubble11, bubble, comment, chat, talk
השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם
user, user, profile, avatar, person, talk, member
mobile, mobile, phone, handheld
envelop-opened, envelop-opened, mail, email, contact, letter

רוצים לבדוק את ביטוח הדירה שלכם ?

עשיתם את ביטוח המשכנתא בבנק והגיע הזמן להוזיל ?

לחץ ליצירת קשר או חייג: 08-8528200
וכבר ממחר תוכלו להנות מביטוחי העסקים המורחבים ביותר בישראל
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous