מישורים - ביטוח, פנסיה ופיננסים - האם יש חכמת המונים בחסכון פנסיוני ? לא בטוח..

האם יש חכמת המונים בחסכון פנסיוני ? לא בטוח..

שנת 2017 הסתיימה, כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות הציגו את תוצאות ההשקעות שלהם (שזה בפועל מה שהם הצליחו לעשות עם הכסף שלנו..), וזה הזמן לבחון את התוצאות. אנסה במאמר זה להציג את הנקודות החשובות שיעזרו לכל אחד ואחת מיכם לקבל את ההחלטות הנכונות בחסכון לפנסיה ובקרן ההשתלמות.
שורה תחתונה - אנחנו תמיד רוצים להיות בחברה שיודעת להשיג את התשואה הגבוהה ביותר, ולאורך זמן.
מה שמעלה את השאלה הבאה - האם כולם חושבים כך ? כנראה שכן. האם כולם פועלים כך ? כנראה שלא.
בואו נבדוק ביחד אם יש חכמת המונים בחסכון פנסיוני.
ראו את הגרף הבא, מתוך אתר כלכליסט :


נראה כי שתי קרנות הפנסיה הגדולות ביותר בישראל הן מנורה מבטחים ומגדל מקפת. מנהלות ביחד מעל 160 מיליארד ש"ח. האם ניתן לומר עליהן שהן הקרנות הטובות ביותר ? האם חכמת המונים גורמת לכולם להשקיע את החסכון הפנסיוני שלהם בקרנות הגדולות ?
לא ממש. אם נבחן את תוצאות קופות אלו, נגלה שהן מדורגות.. בסוף הטבלה. 
מבטחים השיגה בשנת 2017 תשואה של 7.95% בלבד, ומגדל מקפת השיגה 7.94% בלבד, וזאת לעומת קרן הפנסיה המצטיינת של שנה זו - הקרן של אלטשולר שחם, שהשיגה תשואה של 10.09% במסלול השקעות זהה. גם בבדיקה לטווח של 5 שנים קרנות אלו נמצאות מתחת לממוצע. 
אם ככה - למה לא כולם עוברים לקרנות המצטיינות ? אז ראשית, ניתן לראות מהגרף למעלה כי מגדל איבדה בשנה זו מעל 2 מיליארד ש"ח (!!) למתחרים. כלומר, החוסכים רואים את התוצאות החלשות ועוברים למתחרים. מבטחים אמנם לא איבדה כספים וגייסה רק 390 מיליון ש"ח, אולם אלטשולר שחם גייסו מעל 800 מיליון ש"ח, ומדובר בסך הכל בקרן קטנה יחסית. אם נשווה את מקפת ומבטחים למתחרות הישירות והגדולות שלהן - הראל והפניקס, נראה שהשוק בהחלט אוהב את התוצאות שלהן, ויותר מ-600 מיליון ש"ח זרמו לכל אחת מקופות אלו. הראל השיגו בשנה זו 9.09%, והפניקס השיגו 8.88%, וכמובן גם בטווח של 5 שנים, הפער נוטה משמעותית לטובת הראל והפניקס.
התשובה לשאלה מדוע לא כולם עוברים לקרנות טובות יותר נובע לדעתי ממסורתיות, ובעיקר מאי הכרות עם החלופות. רבים מעובדי המגזר הציבורי נמצאים באופן מסורתי בקרנות הפנסיה של מבטחים ומקפת, ואף מצטרפים אליהן אוטומטית בעת תחילת עבודה במגזר הציבורי (בתי חולים, משרדי ממשלה וכד'). ובכן - טעות ! מכאן אתם יכולים לקחת טיפ אחד גדול, והוא לבדוק את התיק הפנסיוני שלכם בכל מעבר עבודה, ואף מומלץ אחת לשנה. שבו עם סוכן הביטוח שלכם (הקפידו שזה יהיה סוכן ביטוח פרטי ואובייקטיבי ולא עובד של אחת מקרנות הפנסיה), ובדקו האם אתם נמצאים בקופה הטובה ביותר עבורכם. כי ניתן להסיק בודאות שעובדים שלא עברו הכוונה וממשיכים לשבת בקופות של מקפת ומנורה, מפסידים בכל שנה תשואה טובה יותר. ובסופו של דבר, יגיעו עם פחות כסף לפנסיה.

בואו נראה בגרף הבא מה קרה בעולם קופות הגמל וקרנות ההשתלמות :במאמר הקודם ראינו כי המנצחת הגדולה של שנת 2017 הייתה אלטשולר שחם. החוסכים ראו ואהבו. בית השקעות זה גייס השנה 6.69 מיליארד ש"ח, ואילו הקופות הגדולות האחרות - פסגות ומיטב דש, איבדו מיליארדים רבים לטובת אלטשולר שחם ולטובת ילין לפידות. שתיהן השיגו ביצועים טובים יותר בטווח של 5 שנים. 
לעומת זאת, ראוי לתהות מה עושים חוסכים רבים בקרנות ההשתלמות של מגדל ושל הלמן אלדובי ? האם חוסכים אלו לא עוקבים ולא רואים כי קרנות ההשתלמות שלהן משיגות בכל שנה את התוצאות הנמוכות ביותר. ב-3 השנים האחרונות, מגדל השיגו תשואה של 11.87% בלבד, והלמן אלדובי עשו 10.03%, ואילו המתחרים הבולטים השיגו כמעט פי 2 !! אלטשולר שחם השיגו תשואה של 18.75%, ואנליסט הגיעו ל- 19.92. האם יש תשובה הגיונית לחוסכים של מגדל והלמן אלדובי, מדוע אתם עדיין בקרנות אלו ? ובכן, אין תשובה הגיונית. החוסכים פשוט לא בודקים את קרן ההשתלמות שלהם. וזו טעות. טעות שעולה להם ביוקר - אפילו עד עשרות אלפי שקלים.

הטיפ החשוב ביותר שתוכלו לקחת ממאמר זה - בידקו אחת לשנה את החסכונות שלכם, כיוון שיש פערים גדולים בין החברות השונות, והכסף שלכן צריך להיות מנוהל אצל הטובים ביותר.
מעוניינים בפגישה כדי לעשות סדר בחסכונות שלכם ? השאירו פרטים בצד שמאל לשיחה עם מומחה פנסיוני.
 
צור איתנו קשר
bubble11, bubble, comment, chat, talk
השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם
user, user, profile, avatar, person, talk, member
mobile, mobile, phone, handheld
envelop-opened, envelop-opened, mail, email, contact, letter