מישורים - ביטוח, פנסיה ופיננסים - 3 טעויות נפוצות בביטוח בריאות

הקריסה של מניית טבע - והפנסיה שלנו

בעקבות שאלות של לקוחות בנושא, החלטתי לכתוב מאמר חדש שיספק תשובה - האם לקריסה של מניית טבע בימים האחרונים יש השפעה של החסכונות הפנסיוניים שלנו ?
התשובה מפתיעה. אבל ראשית קצת נתונים.
בימים האחרונים קרסה מניית טבע במעל 30%. ביום אחד רע במיוחד, קרסה המניה ב- 23%.  כלומר החברה איבדה מעל שליש מהשווי שלה בימים האחרונים.. עובדה זו מצטרפת לנתון המדהים לא פחות, שמניית החברה צללה בשנתיים האחרונות בכ- 70%.
אז אנחנו מבינים שהמנייה מתרסקת. אבל כמה באמת זה משפיע על החסכונות שלנו ?
הציבור מחזיק בחסכונות בסך של 1.2 טריליון ש"ח. ההערכה היא שכלל חברות הביטוח ובתי הששקעות מחזיקות בפחות מ-5% מסך מניות החברה, לכן החסכונות שלנו לא יפגעו יותר מ- 0.1%-0.2%. אלו נתונים והערכות התואמים למועד כתיבת ופרסום מאמר זה.
אז איך אנחנו כחוסכים מחזיקים במנייה שנחשבה בעבר למניית העם ? להלן מספרים מעניינים, אשר נאספו ממאמרים שונים שפורסמו בתקשורת הכלכלית :
חברת מנורה מחזיקה בכ- 7.7 מיליון מניות טבע (שזה בערך 0.75% מהחברה). חברת מגדל מחזיקה בכ- 5.5 מיליון מניות, חברת כלל מחזיקה בכ- 5 מיליון מניות, וחברת הראל בכ- 4.7 מיליון מניות. את רשימת חברות הביטוח הגדולות סוגרת חברת הפניקס אשר מחזיקה בכ- 4.2 מיליון מניות.
גם בתי ההשקעות בישראל, אשר מנהלים לנו בעיקר את קרנות ההשתלמות וקופות הגמל, חשופים בצורה נמוכה מאוד למניית טבע. בית ההשקעות ילין לפידות, שגייס בשנים האחרונות מיליארדים רבים, חשוף רק ל- 0.05% ממניות טבע. בית השקעות מצליח נוסף - אלטשולר שחם, אינו חשוף למניית טבע. נציין גם כי בית ההשקעות אנליסט מחזיק בכ- 0.02% ממניות החברה, ואילו פסגות מחזיק בחשיפה גבוהה יותר של 0.27% ממניות החברה.

אז בשורה התחתונה - כיצד משפיעה קריסתה של מניית טבע על החסכונות הפנסיוניים שלנו ?
חד משמעית - לא הרבה ! (נכון למועד כתיבת מאמר זה, ובתקווה שלא נראה קריסות נופסות).
כפי שראינו במספרים למעלה, מדובר על שברי אחוזים. אם כך, מדוע הכותרות האדומות באתרים השונים והתקשורת עוסקת בהרחבה בנושא ? כיוון שבאספקט הרחב של התמונה, מצבה של חברת טבע אינו טוב, היא לקראת פיטורים של כ- 7,000 עובדים, ובכוונתה לבטל פעילות עסקית רחבה בעשרות מדינות. טבע היא כבר מזמן לא מניית העם, על אף שמרכזת עניין רב, ומשקלה במדד ת"א 35 בבורסה הוא 5%.

מה המלצתנו עבורכם ? אין לעשות פעולה מהירה בתיק ההשקעות שלכם, בחסכון הפנסיוני או בקרן ההשתלמות ללא קבלת ייעוץ והכוונה מגורם מוסמך.
 

רוצים גם אתם לנהל חכם את החסכונות שלכם ? לבדוק שקרן ההשתלמות שלכם טובה מספיק
ובדמי ניהול אטרקטיביים ?
עדיין חוסכים בבנק ומעוניינים לשדרג את החסכון לקופה טובה ביותר ?


לחץ ליצירת קשר או חייג: 08-8528200
וכבר ממחר תוכלו להנות מהשקעות בהתאמה אישית, בניהול מקצועי ובדמי ניהול אטרקטיביים.
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous
צור איתנו קשר
bubble11, bubble, comment, chat, talk
השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם
user, user, profile, avatar, person, talk, member
mobile, mobile, phone, handheld
envelop-opened, envelop-opened, mail, email, contact, letter