מישורים - ביטוח, פנסיה ופיננסים - האם יש בועה בשוק המניות ?

האם יש בועה בשוק המניות ?

בתקופה האחרונה אנחנו עדים לעליות שערים בולטות בשווקי ההון ברחבי העולם, בהובלת שווקי המניות בארה"ב. זינוקים אלו באים על אף תופעה בעייתית שהעולם מתמודד איתה בשנה האחרונה – מגיפת הקורונה. ברבעון הראשון של שנת 2020 עוד היינו עדים למספר שבועות דרמטיים בשוק ההון, שלוו בירידות שערים חדות שנבעו מחששות המשקיעים, חששות אשר התחלפו מהר מאוד באופטימיות וחזרת השווקים לעליות שערים חדות.
אם ניקח את מדד הנאסד"ק כדוגמא, נוכל לראות שמדד זה עלה 197% בחמש השנים האחרונות. מדובר בעליה מטאורית, שהניבה הרבה מאוד כסף להרבה מאוד משקיעים, אולם כעת מלווה גם בשאלה כבדת משקל – האם הגענו לשיא ? והאם בקרוב תגיע המפולת ? הזינוקים במניות הטכנולוגיה המוכרות, כגון : אמזון, פייסבוק, גוגל ועוד, היו כה חדים, שהזכירו לרבים בועה טכנולוגית שחווינו אך לפני 20 שנה. בשנת 2000 חווה שוק ההון את התפוצצות בועה מניות הטכנולוגיה, וגם אז לאחר דהירה של חמש שנים בולטות ומשמעותיות. ההפתעה הייתה גדולה שכן הבועה התפוצצה בעיצומה של תקופת גאות משמעותית בעולם. העולם לא חווה משבר בריאותי, כלכלי, או מלחמה גדולה שיכלה להסביר את קריסת השווקים.
הנפילה החדשה שנגרמה עקב התפוצצות בועת הטכנולוגיה הובילה למיתון משמעותי בשווקים. חברות רבות וגדולות נסגרו, שווקי האשראי עברו שינויים דרמטיים, ו"הדם זרם ברחובות". לאחרונה מתפרסמים מאמרים רבים מפי מומחים, אשר מצביעים על דמיון כואב בין התהליכים שהיו אז, בשנת 2000, לבין התהליך שאנו עדים לו כיום. הסופר והעיתונאי עמי גינסבורג מונה מספר נקודות שינסו להסביר האם המפולת קרובה מתמיד ?
  1. רמת מכפילי הרווח במדד s&p  הוא כ- 39, דומה מאוד לרמה הגבוהה של הבועה הקודמת, אז עמוד על 44. הממוצע ההיסטורי של המכפיל הוא 15-20, לכן הוא נחשב כיום גבוה, אולי גבוה מידי.
  2. הטכנולוגיה, בדגש על רשתות חברתיות, גורמת לזינוק של מניות רק על בסיס שמועות והודעות חסרות תוכן. דוגמא בולטת ומוכרת ראינו לא מזמן מציוציו של אילון מאסק בטוויטר, שצייץ את שמה של אפלקיצית signal, מה שגרם לקפיצה של פי 12 בערך המניה, אבל במניה הלא נכונה ! כן, משקיעים חובבנים רבים ניפחו מניית של חברה עם שם דומה. ענפים אשר נמצאים במרכז התודעה הציבורית, כמו לדוגמא ענף הרכב החשמלי בימים אלו, זוכים גם הם לתנודות קיצוניות, גם אם רק נזרק לחלל האויר שמועה קטנה או הודעה על פיתוח חדש.
  3. גיאות של הנפקות של חברות ספאק תמיד מרמזת על בועה מנופחת מידי. חברות ספאק הן חברות ללא היסטוריה עסקית משמעותית, מוצר בולט או נוכחות פעילה בשוק, אשר מגייסות כסף רב בבורסה. בשנת 2020 נשבר שיא כאשר חברות אלו גייסו 80 מיליארד דולר. פי 6 משנה קודמת. מה גורם לאנשים להשקיע מיליארדים בחברה ללא הצלחות מוכחות ? בועה, כבר אמרנו ?
  4. מה עושים בעליי העניין – מנכ"לים, מייסדים, בעלי חברות ? ובכן, מוכרים. הם יודעים שעכשיו הזמן למכור. בחודשים האחרונים בעלי עניין רבים מוכרים מניות לציבור, שרץ בהמוניו וקונה ביוקר.
  5. בבועות הקודמות, הטכנולוגיה לא הייתה מפותחת כפי שהיא כיום. אז לא היה סמארטפון ואינטרנט זמין לכל ילד, היום יש. וזה משפיע מהותית, כי כל ילד בן 18 שיושב בבית ומשועמם כי קורונה בחוץ, וסגרים ומשעמם לו, יכול לקנות מניות בלחיצת כפתור. הצעירים נכנסים בפעם הראשונה לשוק ההון, לא מבינים הרבה, וחושבים שמדובר במשחק. ובכן, זה סוג של קזינו עבורם, זה נכון. רצים אחרי שמועות וחצי אמת, מרוויחים מידי פעם כמה דולרים, וחושבים שהם מנהלים את העולם. וזה מסוכן. אחת הדוגמאות הבולטות ביותר שראינו לאחרונה היא הרצת מניית "גיימסטופ" על ידי צעירים בארה"ב, באמצעות אפליקציות רובין הוד. מדובר באפליקציה פשוטה וזולה, המאפשר לסחור במניות גם בסכומים נמוכים מאוד, ולכן כל צעיר יכול לסחור בה. כמה קל לסחור בה ? כמה לחיצות פשוטות, יותר קל מלהזמין אוכל באמצעות הטלפון. במשך מספר ימים הריצו הצעירים את מניית "גיימסטופ" לגבהים חדשים, מה שגרם להפסדים של מיליארדים בקרנות גידור שהיו בפוזיציית שורט על מניה זו (כלומר העריכו שהיא תמשיך לרדת, ורצו להרוויח מירידות אלו).
  6. חדשות רעות ? לא תודה, אנחנו לא מעוניינים לשמוע. בבועה, קיימת נטייה להתעלם מנתוני כלכליים שמשפיעים גם על שוק ההון. נושאים כגון מגיפה עולמית, הרוגים רבים, גרעון ענק או עסקים פושטי רגל, אלו נתונים שבשגרה היו נכנסים למערכת השיקולים, וכיום פשוט לא מעניינים את המשקיעים שרצים בהמוניהם לרכוש מניות.
 
אז מה יהיה בעתיד הקרוב ? אף אחד לא באמת יודע. על אף ששוק המניות נמצא ברמות מחירים גבוהות מאוד, אנחנו לא באמת יודעים לתזמן אם הירידות בשווקים יגיעו בקרוב, או נראה המשך עליות. כי בכל זאת, אנחנו חיים בעולם מטורף. 
 
צור איתנו קשר
bubble11, bubble, comment, chat, talk
השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם
user, user, profile, avatar, person, talk, member
mobile, mobile, phone, handheld
envelop-opened, envelop-opened, mail, email, contact, letter

עדיין תקועים עם החסכון בבנק ?

רוצים לעשות סדר בפנסיה, השתלמות, וקופת הגמל ?

לחץ ליצירת קשר או חייג: 08-8528200
וכבר ממחר תוכלו להנות משירות אישי גם בתחום הפיננסים
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous
arrow-left2, arrow-left, left, previous